sobota, 16 marca 2013

Napisane przez damę

Dzisiejszy post dotyczyć będzie pewnej pisarki. Kobiety żyjącej na przełomie XVIII i XIX wieku.
Kto to?
JANE AUSTEN.
Urodziła się 16 grudnia, 1775 roku w Steventon (hrabstwo Hampshire, Wielka Brytania). Rodzina Austenów należała do tak zwanej klasy średniej, pseudoszlachty. Byli to ludzi nie za bogaci, ale też nie za biedni. Byli kształceni i w ogóle, ale nie należeli do arystokracji, czy wyższych sfer.
Różne nowelki, opowiadania, parodie i inne rzeczy, pisała dla rozrywki rodziny. W pisaniu bardzo wspierał ją jej ojciec. Miała sześciu braci i jedną siostrę. Z tą właśnie siostrą- Cassandrą- Jane była bardzo związana. Nazywano je "papużkami nierozłączkami".
W 1800 roku, ojciec Jane- pan Austen, który był pastorem- postanowił przejść na emeryturę i wraz z żoną i córkami przeniósł się do miejscowości Bath. W styczniu, 1805 roku, zmarł. Przy pomocy braci Jane, panie mogły żyć dosyć wygodnie.
W tamtych czasach życie wyglądało inaczej. W Anglii panował majorat. Oznaczało to, że tylko mężczyźni mogli dziedziczyć majątek po ojcu. Najstarszy syn zawsze go dostawał. Młodsi musieli znaleźć sobie jakieś zajęcie, a córki... Cóż, córki musiały wyjść za mąż, a najlepiej za jakiegoś bogatego mężczyznę. Dlatego też, w sumie w każdej powieści Jane Austen, występuję kwestia małżeństwa. Jeśli dzieci to tylko córki, trzeba było szybko wydać je za mąż, przed śmiercią ojca. Małżeństwo było jedyną szansą na zapewnienie kobietom godziwego życia.
W tamtych czasach bardzo ważną rolę odbywały kowenanse, dobre maniery... Wszystko było bardzo ugrzecznione. Jednak powieści Austen takie nie są. Pisarka miała poczucie humoru i zmysł obserwacji- mimo, że żyła na wsi (a wiele ludzi uważa, że to miejsce bardzo nudne), stale obserwowała ludzi. W jej książkach znajdziemy więc ironiczny humor. Była mistrzynią dialogów- raz namiętnych, czasami dowcipnych, ciętych, sarkastycznych... A postacie, które Jane wymyśliła, są bardzo realistyczne i prawdziwe. Zauważcie: chociaż jej książki zostały napisane dawno temu, ludzie na jakich natrafiamy w jej książkach, bardzo podobni do ludzi żyjących teraz.
Gdy Jane Austen wróciła z matką i siostrą do Hampshire, poprawiła swoje dzieło "Rozważna i romantyczna" i w 1811 roku wydano je. Jednak na okładce było napisane, że napisała to "pewna dama"- czyli wtedy jeszcze nie wiedziano, że powieść stworzyła ona. W 1813 wydrukowano "Dumę i uprzedzenie"- był to hit wiosny tamtego roku! Była to powieść modna, wypadano ją znać, wypadano o niej rozmawiać. Zachęcona sukcesami, Jane wysłała do wydawnictwa "Mansfield Park" (1814) i "Emmę" (1815). Wszystko anonimowo. Pisarka na pewno żałowała, że najbardziej wspierający ją ojciec nie doczekał się jej sukcesu.
Jednak nagle zaczęła źle się czuć. Miała problemy z żołądkiem, zmiany zabarwienia skóry,  gwałtowne utraty sił. W końcu zmarła, w 1817 roku (w  wieku 41 lat). Po śmierci, jej brat- Henry- oddał do druku "Opactwo Northanger" i "Perswazje". Dopiero po tym, jak Jane umarła, jej książki wydano pod jej nazwiskiem.
Takie obrazki przedstawiające pannę Austen znalazłam w internecie.
                       Musiała być naprawdę ciekawą osobą. Nie pisała przecież książek typowych dla tamtych czasów. Nie były to tkliwe historyjki- mimo że lekkie, pogodne romanse. Jej książki jak najbardziej polecam. Oczywiście nie wszystkim, bo wiadomo, że są ludzie uważający powieści np. z lat 80-tych XX wieku za średniowiecze- tak, tak niestety jest. Ale ci, którzy zechcą się przenieść w czasie i wiele razy uśmiechać się podczas czytania- niech koniecznie sięgną po którąś z książek Jane.
POLA
Może bym zaczęła pisać czasem posty dotyczące ciekawych, kobiecych postaci? Jest ich całkiem sporo. Co wy na to?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz